آموزش مجازی- مرکز آموزشهای آزاد و توانمندسازی تخصصی زند

آموزش مجازی

LMS مخفف عبارت “Learning Management System” ، یک سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی است که از اجزای اصلی سیستم آموزش مجازی یا سیستم آموزش الکترونیکی محسوب میشود. 

سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی(LMS)

LMS یک زیر ساخت نرم افزاری برای مدیریت و اجرای دورههای آموزشی الکترونیکی و همچنین ساختاری برای مدیریت منابع درسی بخش غیر مجازی هر موسسه است. این سیستم، کلیه فعالیتهای کاربر با هر نقشی )مدیر، مدرس، فراگیر و غیره( را ثبت و رصد میکند، روند یادگیری وآموزش را به طور خودکار مدیریت کرده و امکان گزارش دهی از فعالیت های انجام شده را فراهم می کند

نمایی از یک سیستم مدیریت یادگیری الکترونیک که کاربران آن میتوانند مدرسان، فراگیران، مدیران موسسه و … باشند. استفاده از LMS برای فراگیران، شبیه به وارد شدن آنها به کلاس درس حضوری است. فراگیران با استفاده از LMS محتوای الکترونیکی درس را مشاهده میکنند و به پاسخ دهی تمرینهای درس یا شرکت در آزمون های آن می پردازند. در LMSابزارهای تعامل مدرس و فراگیران با ماژول های متفاوتی مانند پرسش و پاسخ، انجمن و گفتگوی متنی فراهم شده است . مدرس در هر لحظه می تواند کلیه فعالیت های فراگیران را رصد کند و نسبت به فعالیت های انجام شده، نمره دهی کندیا مسیر آموزشی مورد نظر خود را اعمال نماید. دراین سیستم امکان مدیریت و برگزاری دورههای آموزشی به صورت همزمان (کلاس مجازی(   و غیرهمزمان )با محوریت محتوای الکترونیکی( وجود دارد.مدیر آموزش دراین سیستم، در هر لحظه امکان رصد کلیه فعالیتهای انجام شده در دورههای آموزشی مختلف را دارد.

وب کنفرانس

وب کنفرانس یک ارتباط زنده (آنلاین) صوتی و تصویری بین چند نقطه در بستر وب با استفاده از نرم افزار است. نرم افزاری بر روی سرویس دهنده (Server) نصب و راه اندازی می‌شود و هر سرویس گیرنده (نقطه) با اتصال به سرویس دهنده وارد جلسه خواهد شد. وب کنفرانس جهت برقراری ارتباط، نیازی به استفاده از سخت افزار خاصی در سمت سرویس گیرنده یا سرویس دهنده ندارد.

وب کنفرانس امکان برگزاری جلسه­ های مدیریتی را نیز فراهم می­آورد، ولی با توجه به وجود قابلیت­ هایی مانند استفاده از تخته سفید، نمایش فایل­هایی مانند Power point، PDF، ارتباط از طریق گفتگوی متنی(Chat) ، برگزاری کلاس­های آموزشی زنده یکی دیگر از کاربردهای مهم وب کنفرانس است.

اهداف LMS و وب کنفرانس

  • ایجاد محیط اختصاصی برای هر یک از دوره­های آموزشی بدون محدودیت تعداد دوره ها.
  • مدیریت دوره­های آموزشی با قابلیت­هایی همچون ایجاد صفحه جدید، اطلاع رسانی و غیره
  • تعریف سطوح مختلف دسترسی برای مدیران، مدرسین، فراگیران و کارشناسان
  • امکان ایجاد سطح دسترسی جدید
  • روش­های مختلف ارایه دوره آموزشی به شکل­های هفتگی، موضوعی، پروژه­ای
  • بارگذاری و به اشتراک گذاری مطالب دوره­های آموزشی
  • بارگذاری هرنوع فایل در سیستم.
  • ارتباط بین اعضا با سیستم پیام رسانی، انجمن های گفتگوی، اتاق های چت.
  • برگزاری آزمون­های الکترونیکی و امتحانات آنلاین و امکان برگزاری نظرسنجی­های مختلف.
  • دریافت تمرین­ها و پروژه­ها به شکل­های مختلف با قابلیت تصحیح و دادن نمره و  بازخورد به فراگیر